Świnoujście dla turystów
Październik 13, 2016
Ospa wietrzna – objawy i jak sobie z nią radzić
Luty 17, 2017

Olkuskie zabytki: co warto zobaczyć?

Olkusz jest jednym z ciekawszych miast na terenie Małopolski, a wycieczki po jego terenie mogą sprawić wiele radości nie tylko miłośnikom historii. Na terenie miasta nudzić się nie można, gdyż liczne atrakcje są w stanie spełnić oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających turystów. Czym może oczarować gości Olkusz? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?

Olkusz, zwany niegdyś Srebrnym Grodem, już w średniowieczu był ważnym ośrodkiem górniczym. Tutejsze złoża rud ołowiu już od XIII wieku były głównym źródłem bogactwa tutejszych mieszczan. O tym, jaką rolę odgrywał niegdyś Olkusz, do dziś przypominają jego najciekawsze zabytki. Pozostałości dawnych murów miejskich to wielka ciekawostka. Wiadomo, że istniał tu również zamek, jednak ten obiekt nie przetrwał do czasów współczesnych. Zachował się za to wspaniały kościół parafialny, znany obecnie jako bazylika św. Andrzeja. We wnętrzu tej świątyni można ujrzeć zarówno ciekawy poliptyk z końca XV wieku, będący jednym z najciekawszych zabytków gotyckiej sztuki sakralnej w tej części Polski. Wspaniale prezentują się również polichromie, które przedstawiają olkuskich gwarków. Dumą świątyni są jednak organy z początków XVII wieku, wykonane przez mistrza Hansa Hummla.

Olkusz jest też ciekawym celem wycieczki dla tych, którzy lubią unikalne muzea. Z pewnością warto zajrzeć do Muzeum Pożarnictwa, w którym prezentowane są m. in. dawne mundury oraz sztandary. Ciekawą ekspozycją przyciąga również Muzeum Wikliny, w którym można zobaczyć ciekawą kolekcję dzieł wykonanych z tego właśnie materiału. Prawdziwą perełką jest jednak Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła – olkuskiego lekarza, który w Afryce spędzał wiele czasu na misjach lekarskich. Stroje i instrumenty ludowe, które przywoził jako pamiątki z tych wypraw, tworzą dziś wspaniałą kolekcję. Z pewnością warto poświęcić jej nieco uwagi, gdyż jest ona dumą Olkusza i jego najsłynniejszą atrakcją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *